Ανοιχτές θέσεις στο εργοστάσιο Παπαδοπούλου

17.02.2017

Περιγραφή Θέσης

Engineering Manager

Ο Engineering Manager αναφέρεται στο Βιομηχανικό Διευθυντή της Εταιρείας και θα έχει υπό την ευθύνη του την παρακολούθηση και τον έλεγχο των τεχνικών έργων προκειμένου να επιτευχθούν οι στόχοι της εταιρείας αναφορικά με το σχεδιασμό, την ανάπτυξη και τη βελτίωση των γραμμών παραγωγής αλλά και των λοιπών έργων των εγκαταστάσεων.

Στα καθήκοντα θα συμπεριλαμβάνονται :

  • Μελέτες σκοπιμότητας έργων
  • Σύνταξη τευχών προδιαγραφών και Request for Proposal έργων και εξοπλισμού.
  • Μελέτες χωροθέτησης εγκαταστάσεων, layout γραμμών παραγωγής, λειτουργικότητας
  • Μελέτες Διεργασιών (Process Engineering)
  • Μελέτες ή/και έλεγχος μελετών Η/Μ (ηλεκτρολογικά Μέσης και Χαμηλής Τάσης, σωληνουργικά, HVAC, εξαερισμός, ατμός, πεπιεσμένος αέρας, αερομεταφορές χύδην υλικών, φωτισμός κτλ)
  • Επί τόπου έλεγχος συνεργείων εγκατάστασης, μεθόδων και τεχνικών που ακολουθούνται
  • Τεχνική υποστήριξη εργοστασίων για βελτιώσεις, επίλυση προβλημάτων, βελτιστοποιήσεις
  • Έρευνα αγοράς για εύρεση τεχνικών λύσεων
  • Αξιολόγηση προσφορών εξοπλισμού, εγκαταστάσεων και λοιπών έργων
  • Σύνταξη συμβάσεων με προμηθευτές
  • Συμμετοχή σε Factory Acceptance Tests
  • Επίβλεψη εγκατάστασης εξοπλισμού και commissioning

Απαραίτητα προσόντα :

  • Πτυχίο Πολυτεχνείου ή Πολυτεχνικής σχολής Πανεπιστημίου με ειδικότητα: Μηχανολόγου Μηχανικού, Μηχανικού Παραγωγής και Διοίκησης ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού
  • Προϋπηρεσία τουλάχιστον πέντε (5) ετών σε σχετική θέση
  • Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας
  • Άριστη τεχνική γνώση σε αυτοματισμούς, ατμούς, φυσικό αέριο, ηλεκτρολογικά χαμηλής και μέση τάσης, συσκευασία, process, HVAC, φωτοτεχνία, στοιχεία μηχανών και δίκτυα
  • Άριστη γνώση Η/Υ (περιβάλλον MS Office, MS Project, Autocad, SAP )
  • Εξαιρετική ικανότητα προγραμματισμού και οργάνωσης
  • Αναλυτική σκέψη με επιμονή στην επίτευξη στόχου
  • Ευελιξία και ομαδικότητα
  • Ικανότητα σύνθεσης, προκειμένου να παραχθούν νέες ιδέες-λύσεις
  • Ικανότητα διοίκησης